Oman

Oman

Zobacz oferty
Stolica
Maskat
Największe miasta
Maskat, Suhar, Ar-Rustak, Nizwa, Sur, Al-Burajmi, Al-Chabura, Al-Mudajbi, Al-Masna’a, As-Sib, As-Suwajk
Język urzędowy
arabski
Waluta
rial omański (OMR)
Ludność
3 355 262 osób (2016r.)
Strefa czasowa
czas polski +3h (zimą), +2h (latem)
Podział administracyjny
Oman podzielony jest na 11 prowincji, a następnie na 61 wilajetów
Wymagany dokument
Paszport + wiza
 Oman_Kanion w oazie na pustyni Sułtana Omana near Muscat
 oman_palmy
 Oman_meczet w Muscat
 Oman_Fort Ormuz Sea
Informacje
  • Informacje MSZ
  • Warto zobaczyć
  • Informacje praktyczne
  • Porady i zwyczaje
  • Religia i kultura
  • Placówki dyplomatyczne
  • Warto wiedzieć
  • Klimat
Informacje
Porady i zwyczaje - wczasy, wycieczki, wakacje

Kuchnia
nie ma właściwie odrębnej kuchni omańskiej, choć typowym daniem narodowym stało się indyjskie curry. Lokalnym specjałem jest krowa lub koza, pieczone w całości w specjalnym ziemnym piecu.  Inne przysmaki to smażona ryba z ryżem, jagnięcina z ryżem, gęsta pszenna zupa z daktylami i curry warzywne.

Napoje
popularnym napojem jest kawa, herbata i laban (słona maślanka). Alkohol dostępny jest jedynie w większych hotelach i drogich restauracjach.

Pamiątki
Oman jest jedynym z trzech miejsc na świecie, gdzie rosną drzewa kadzidłowe, z których pozyskuje się kadzidło. Zapas przepięknie wonnych kadzideł długo pozwoli nam pamiętać wizycie w tym niezwykłym kraju. Warto też przywieźć ze sobą typowy nóż omański zwany chandżar lub nakrycia głowy - chusty Beduinów i charakterystyczne czapeczki.

W restauracji
napiwek (bakszysz) jest bardzo oczekiwaną formą podziękowania za usługę. Należy dawać bakszysz  taksówkarzom, właścicielom dorożek, wielbłądów, obsługującym w meczetach i świątyniach. Zazwyczaj jest to kwota od 0,5 do 1,5 USD. W hotelach lub restauracjach należy zostawiać napiwki wynoszące 10 - 15% wartości usługi.

Targowanie się
w krajach arabskich targowanie się jest nieodłącznym elementem codziennego życia.

Fotografowanie
w Omanie nie należy fotografować kobiet. Zgodnie z nakazami religijnymi Omanki noszą ubiory przykrywające całą postać. Nierzadko również całkowicie zasłaniają twarz.

Uwaga
turyści mogą się poruszać po kraju bez ograniczeń z wyjątkiem stref wojskowych, rejonów wydobycia ropy naftowej i gazu oraz wydobycia rud, a także zakładów energetycznych i przepompowni wody.
Wszelki kontakt z narkotykami jest traktowany jako przestępstwo i podlega karze śmierci.

Obyczaje
ze względu na muzułmańskie normy religijne i obyczajowe zaleca się przestrzeganie odpowiednich form ubioru w miejscach publicznych. Szczególnie kobiety nie powinny pokazywać się w strojach z odkrytymi ramionami, w szortach bądź zbyt krótkiej spódnicy.
Nie należy także wchodzić do meczetów bez przewodnika.
W okresie miesięcznego postu (ramadanu) od wschodu do zachodu słońca w miejscach publicznych należy powstrzymać się od spożywania jedzenia, picia napojów i palenia tytoniu.