Malezja

Malezja

Zobacz oferty
Stolica
Kuala Lumpur
Największe miasta
Kuala Lumpur, George Town, Ipoh, Johor Bahru, Putrajaya, Malakka
Język urzędowy
malajski
Waluta
ringgit (MYR)
Ludność
30 949 962 osób (2016r.)
Strefa czasowa
czas polski +7h
Podział administracyjny
podzielona na 13 stanów, w tym 9 sułtanatów oraz 3 terytoria federalne
Wymagany dokument
Paszport
 Kuala Lumpur,Wieże
 Świątynia hinduska
Informacje
  • Informacje MSZ
  • Warto zobaczyć
  • Informacje praktyczne
  • Porady i zwyczaje
  • Religia i kultura
  • Placówki dyplomatyczne
  • Warto wiedzieć
  • Klimat
Informacje
Porady i zwyczaje - wczasy, wycieczki, wakacje

Kuchnia
na kuchnię malezyjską znaczący wpływ miały kuchnie chińska, hinduska i malajska. Większość dań oparta jest raczej na ryżu i makaronach .Najczęściej produkty te podawane są w postaci podsmażanej - makaron - mee goreng, ryż - nasi goreng. Najbardziej znanym daniem malajskim jest satay. Są to kawałki marynowanego mięsa wołowego lub drobiowego opiekane na węglu drzewnym, podawane w sosie z orzeszków ziemnych. Na śniadanie często jada się ”nasi lemak” - ryż z orzeszkami ziemnymi, kokosem i rybą. Popularnym deserem jest „ali batu campur” - schłodzona mieszanina lodów z fasolą, słodką kukurydzą i cukrem palmowym.

Napoje
w Malezji bardzo popularna jest herbata. W miejscowych kawiarniach podaje się ją ze skondensowanym mlekiem. Dużym zainteresowaniem wśród turystów cieszą się soki, wyciskane na ulicznych straganach ze świeżych owoców.

W restauracji
w restauracjach i hotelach dolicza się do rachunku 10% napiwku za obsługę. W przypadku bardzo uprzejmej obsługi można dać dodatkowy niewielki napiwek.

Fotografowanie
nie można robić zdjęć bez zezwolenia osób fotografowanych. W świątyniach hinduskich zazwyczaj nie można robić zdjęć.

Woda
z kranu nie nadaje się do picia. Należy pić wodę tylko butelkowaną.. Nie należy też brać lodu do napojów.

Zasada prawej ręki
należy pamiętać, że muzułmanie i hindusi uważają lewą rękę za nieczystą. Należy wystrzegać się używania lewej ręki w kontaktach z mieszkańcami Malezji np.: płacąc w sklepie lub wręczając prezenty.

Zwyczaje
w Malezji nie targuje się zazwyczaj przy zakupie artykułów codziennego użytku. Jest to jednak wręcz obowiązkowe jeśli kupujemy pamiątki, antyki i inne artykuły zwykle poszukiwane przez turystów. Należy się targować nawet jeśli produkt posiada wywieszkę z ceną. To samo dotyczy przejazdów rikszą  i taksówkami.

Ostrzeżenie
handel narkotykami w Malezji karany jest śmiercią. Obce obywatelstwo nie chroni przed szubienicą. Za posiadanie nawet niewielkiej ilości narkotyków grozi długoletnie więzienie lub chłosta wymierzona prętem z trzciny.